31 AĞUSTOS - Okullar açılacak mı?

31 AĞUSTOS - Okullar açılacak mı?

 

Salgın hastalık rakamlarının böyle devam etmesi halinde okulların açılmasının zor olduğu belirtiliyor.

Bilim Kurulu üyesi Prof. Dr. Seçil Özkan, Sağlık Bakanlığı'nın başlattığı antikor yani toplumda kaç kişinin hastalığa yakalandığını ortaya koyan çalışmaya dair bilgileri aktardı.

Özkan, 153 bin kişiye uygulanacağı açıklanan tarama testlerinde şu ana kadar 118 bin kişiye ulaşıldığını ifade ederek, şunları söyledi:

"Kontrol önlemlerine devam etmemiz gerekiyor. Eğer önlemleri alarak sosyal hayatı yaşarsak, hastalığı hafif geçirmelerle biraz daha bağışıklığımız artabilir ya da aşı çıkana kadar biz bu süreyi kendimizi ve çevremizi koruyarak geçirebiliriz."

Bilim Kurulu üyesi Prof. Dr. Serap Şimşek Yavuz ise, vaka tablosuna göre okulların bu yıl açılma ihtimalini değerlendirdi. "Bu tablo böyle devam ederse okulların açılmasıyla ilgili özellikle üniversitelerde sıkıntı yaşayabiliriz" diyen Yavuz, Temmuz ve Ağustos ayında açıklanacak vaka sayılarının bu konuyu belirleyici olduğunu söyledi.

Yavuz "Bu tablo binli rakamlarla devam ederse özellikle üniversitelerin açılmasında sıkıntı yaşanabileceğini düşünüyorum. Bu gerçekten çok dinamik bir salgın. Önümüzde ki yılların öngörüsünde bulunmak, elde ki verilerle tahmin etmek pek mümkün değil açıkçası. Bizler Temmuz ve Ağustos aylarını nasıl geçirdiğimize bakarak, Ekim'de neler yapabileceğimize karar vereceğiz. Hazırlıklı olmak gerekiyor. Vaka sayıları sıfırlansa bile ikinci bir dalganın her an olabilir endişesi var. Bu yüzden, dinamik bir salgında eylül ya da ekim ayında okullar açılır ya da açılmaz diye şu an için bir şey diyemeyiz" ifadelerini kullandı.

Milli Eğitim Bakanlığı'na göre devlet okullarında yüzyüze telafi, tamamlama ve uyum eğitimi 31 Ağustos'ta başlayacak ve üç hafta sürecek. Bu uygulama özel okullarda ise 15 Ağustos itibariyle hayata geçirilecek. (Kaynak: Karar ve Habertürk)

30.06.2020 (Haber Merkezi)