81 İL 100.000 KİŞİ - Eğitim Tırı’nda ‘YARIN’ kodlanıyor   

81 İL 100.000 KİŞİ - Eğitim Tırı’nda ‘YARIN’ kodlanıyor  

 

Türkiye Vodafone Vakfı, dijital geleceğe hazır nesiller yetiştirmek üzere Habitat Derneği iş birliğiyle hayata geçirdiği "Yarını Kodlayanlar" projesini geliştirmeye ve yaygınlaştırmaya devam ediyor.

Proje kapsamında Ağustos 2016’dan bu yana 81 ilde 100 bini aşkın çocuğa ulaşıldı.

Türkiye Vodafone Vakfı’nın açıklamasına göre, toplam 512 gönüllü eğitmen ve farklı branşlardan 38 Milli Eğitim Bakanlığı öğretmeninin görev aldığı projeden faydalanan kız çocukların sayısı 52 bine, erkek çocukların sayısı ise 50 bine yaklaştı. Projeyle, yaz sonuna kadar 10 bin çocuğa daha online eğitimlerle ulaşılması hedefleniyor.

Türkiye Vodafone Vakfı Başkanı Hasan Süel, daha iyi bir gelecek için çocukların eğitimine destek olmak gerektiğini belirterek, "Tüketen değil, üreten bir nesil istiyoruz. 'Yarını Kodlayanlar' projemizle çocuklarımızı kod yazmaya özendirerek geleceğin teknoloji üretenleri olmalarını hedefliyoruz” dedi.

Habitat Derneği Yönetim Kurulu Başkanı Sezai Hazır da, “Türkiye çapında bir kodlama hareketine evrilen 'Yarını Kodlayanlar' projesi kapsamında, çocuklarımıza sadece kodlamayı değil, analitik düşünme ve problem çözebilme yetkinliklerini geliştirebilmeleri noktasında da katkı sağlıyoruz” ifadelerini kullandı.

DEZAVANTAJLI BÖLGELER

Açıklamaya göre, Şanlıurfa, Kilis ve İstanbul'da yaklaşık 1.000 Suriyeli çocuğun da kodlama eğitimi aldığı projede, sosyoekonomik anlamda dezavantajlı bölgelerdeki çocuklara kodlama öğrenme fırsatı sunmak üzere Türkiye’yi dolaşan Yarını Kodlayanlar Eğitim Tırı ile 6 bin kilometrenin üzerinde yol kat edilerek 13 ilde 3 bini aşkın çocuğa ulaşıldı.

Katılımcıların yüzde 49’unun erkek, yüzde 51’inin kız olduğu projede, çocukların yüzde 56’sı 7-10 yaş, yüzde 44’ü ise 11-14 yaş aralığında bulunuyor.

YAPAY ZEKA EĞİTİMİ

"Yarını Kodlayanlar" projesinde son 4 yılda önemli başarılara ulaşıldı. Proje katılımcılarından Serhat Seval ve Sudenaz Kınık’ın geliştirdiği ve "#BuMamaBenden" etiketiyle atılan tweet’lerle çalışan mama makineleriyle bugüne kadar yüzbinlerce sokak hayvanının beslenmesi sağlandı.

Proje kapsamında Adana’da düzenlenen kodlama eğitimine ve hackathon’una katılan Adana Vakıfbank Ortaokulu öğrencileri Onur Ata Özyiğit ve Deniz Gündeşlioğlu, 2019 MakeX Robotik Yarışması’nda "Intermediate" (12-16 yaş) kategorisinde dünya şampiyonluğu kazandı.

Diğer yandan, Vodafone Türkiye’nin geçen yıl hayata geçirdiği "Bu Atıklar Kod Yazıyor" projesi kapsamında toplanan elektronik atıkların geri dönüşümden elde edilen ekonomik gelirle Mardin, Samsun, Gaziantep ve Adana’da kodlama sınıfları açıldı.

"Yarını Kodlayanlar" projesine bu yılın başında yeni eğitim modülleri de eklendi. Dünyanın en büyük eğitim platformlarından The Clubhouse Network ile yapılan iş birliğiyle İstanbul, Ankara ve Trabzon’da 14-17 yaş arası toplam 1.000 gence Yapay Zeka eğitimleri verilmesi hedefleniyor. Türkiye’deki ilk The Clubhouse Network sınıfı İTÜ Ayazağa Yerleşkesi’nde açıldı.

SALGIN NEDENİYLE ONLİNE

"Yarını Kodlayanlar" projesinde bu yıl yapılan en büyük değişiklik ise salgın nedeniyle eğitimlerin online ortama taşınması oldu. "Yarını Kodlayanlar Online Eğitimleri" kapsamında çocuklara dijital platformlar üzerinden kodlama eğitimi verilirken, yaz sonuna kadar 10 bin çocuğa ulaşılması hedefleniyor.

Salgınla mücadele kapsamında lise öğrencilerine yönelik bir online "ideathon" da düzenlenerek, öğrencilerden virüs salgınının halk üzerinde yarattığı olumsuz etkileri minimuma indirecek bir teknolojik fikir geliştirmeleri istendi.

"Yarını Kodlayanlar Online Covideathon"a Türkiye ve KKTC’den 129 takım ve 339 genç katıldı. "Yarını Kodlayanlar" projesinde son olarak Vodafone TV’ye özel eğitim içerikleri hazırlanarak çocukların kodlama eğitimlerine bu kanaldan da ulaşabilmesi sağlandı.

29.06.2020 (Haber Merkezi)