Ankara’da ‘3 boyutlu’ esnaf

Ankara’da ‘3 boyutlu’ esnaf

 

Ankara’nın Hoşdere Caddesi’nde esnaf, sanatçıların hazırladıkları röprodüksiyon önünde barok dönemi kıyafetler giyerek, İtalyan ressam Baldassare Franceschini’nin 1640 tarihli tablosunu üç boyutlu olarak canlandırdı.

Nevart Sanat ve Tasarım Akademisi sanatçıları, II. Valterrano takma adıyla 1600’lü yıllarda önemli eserlere imza atan İtalyan ressam Baldassare Franceschini’nin “The Trick Of The Wine”adlı eserini, 7x7 metrelik tuval bezi üzerine röprodüksiyonunu hazırladı.

Cinnah Caddesi’ndeki etkinlikte tabloyu ise esnaf canlandırdı. Tablonun aslına uygun olarak hazırlanan barok kıyafetleri giyen esnaf, sanatçıların şekil verip boyadıkları masa başındaki yerlerini aldı. Resmin, sanatçılar ve esnaf tarafından üç boyutlu olarak canlandırıldığı etkinliği, mahalle sakinleri ve yoldan geçenler de ilgiyle izledi.

Sanatçılar Bahar Ata, Mehmet Babat, Gilas Coşkun, Ülkü Düger, Nazlı Işık ve Çağlar Siper, hazırlıkları iki hafta süren etkinliğin ardından röprodüksiyon önünde esnafla birlikte fotoğraf çektirdi.

Sanatçılar, eseri İtalya Piti Sarayı’nda görüp, etkilendiklerini ve bunu Hoşdere hayata geçirmeye karar verdiklerini belirtti. (Kaynak: Hürriyet)

31.07.2020 (Haber Merkezi)