Kara liste 14 Temmuz’da   

Kara liste 14 Temmuz’da  

 

Chrome, önümüzdeki aydan itibaren Google'ın uyarı yayınlama ayrıcalığını kötüye kullandığını düşündüğü sitelerden gelen bildirimleri engellemeye başlayacak.

Google Chrome, 14 Temmuz’da yayımlanması planlanan Chrome 84 ile birlikte, bildirimleriyle kullanıcıları taciz ettiğini düşündüğü siteleri kara listeye alma sürecine girecek.

Yeni durumla birlikte, uyarı yayınlama ayrıcalığını kötüye kullandığına inanılan sitelerden gelen bildirim istekleri engellenecek. Bu tip sitelerden gelen bildirimler, Google'ın daha önce “Quiet UI” (Sessiz Kullanıcı Arayüzü) olarak nitelendirdiği ölçeklere düşürülecek ve kullanıcılara bir uyarı göstererek ilgili sitenin bildirimlerin kabul edilmesiyle insanları aldatmaya çalışıyor olabileceği vurgulanacak.

KÖTÜ NİYETLİ SİTELER

Chrome 84'le birlikte tarayıcının kötüye kullanılan bildirimlere yönelik koruması, daha önce kullanıcıların farkında olmadan kabul ettikleri sitelerinkini değil, yalnızca kötüye kullanan sitelerden gelen yeni “izin isteklerini” etkileyecek.

Google'ın kötüye kullanım bildirimlerine sahip olduğunu düşündüğü internet sitelerine, Chrome'un yeni kurallarını uygulamaya başlamasından en az 30 gün önce e-postayla bilgilendirme yapılacak.

Bu sürede, ilgili sitelere sorunu düzeltme şansı verilecek ve siteler ikinci bir değerlendirme için başvurabilecek.

Google, popüler tarayıcısı Chrome’un 83’üncü sürümünü geçen ay yayımlamıştı.

Chrome 83, hem içerik hem biçim olarak bugüne kadar devreye giren en kapsamlı güncellemelerden biriydi.

2.07.2020 (Haber Merkezi)