Kaya: 3’lü eğitime mi geçilecek?

Kaya: 3’lü eğitime mi geçilecek?

 

CHP Genel Başkan Yardımcısı ve Ankara Milletvekili Yıldırım Kaya, okulların açılması için koşulların elverişli olmadığını söyledi.

Kaya, CHP Genel Merkezi’nde yaptığı basın toplantısında, okulların 31 Ağustos'ta açılmasına ilişkin değerlendirmelerde bulunarak, "Milli Eğitim Bakanlığı, 2020-2021 Eğitim Öğretim Yılının 31 Ağustos’ta başlayacağını açıkladı. Ancak pandemi koşullarında eğitim öğretimin nasıl yapılacağını açıklamadı" dedi.

Yıldırım Kaya, “Salgına karşı yeterli güvenlik tedbirleri alındı mı? Yüz yüze eğitimin yapılamadığı koşullarda eğitim EBA TV üzerinden mi yapılacak? Bunun için alt yapı eksiklikleri tamamlandı mı? Öğretmenler kendi okullarından, kendi sınıflarından, kendi öğrencilerine yönelik mi ders verecekler?" diye sordu.

31 Ağustos'ta açılması planlanan okullarda alınması gereken önlemlere ilişkin Milli Eğitim Bakanlığı’na yaptığı yanıtın Sağlık Bakanlığı’ndan geldiğini söyleyen Kaya, şöyle devam etti:

"Sağlık Bakanlığı, 31 Ağustos'ta okullarda alınması gereken önlemleri açıkladı. Açıklanan önlemlere göre; okullardaki tüm sorumluluk velilerin üzerine yüklenerek bir taahhütname imzalatılıyor. Milli Eğitim Bakanlığının mevcut bütçesi ile açıklanan tedbirlerin nasıl karşılanacağı, ek bütçe verilip verilmeyeceği; öğretmen, okul ve derslik ihtiyaçlarının nasıl karşılanacağı konusunda bir açıklama yapılmadı.”

Kaya, "50 kişilik sınıflarımızın olduğunu, üstelik bu okullarımızda ikili eğitimin de yapıldığını biliyoruz. Bu koşullarda Sağlık Bakanlığının açıkladığı şartlarda eğitim verilmesine imkan var mı? Tekli eğitimin verildiği okullarda ikili eğitime geçilse bile, dersliklerde sosyal mesafe kurallarının uygulanmasına imkan yok. Bu durumda üçlü eğitime mi geçilecek? Bunu sakın aklınızdan dahi geçirmeyin” dedi.

Yıldırım Kaya, "Resmi okullarımızın tamamına sadece pandemi kurallarının uygulanması ile görevlendirecek 54 bin36 öğretmen ataması yapılmalıdır. Öğretmenlerimize pandemi konulu kısa süreli hizmet içi eğitim verilerek hemen göreve başlatılmalıdır" dedi.

9.07.2020 (Haber Merkezi)