Robot hatıralara da el attı!   

Robot hatıralara da el attı!  

 

ABD merkezli teknoloji devi Microsoft, deformasyona uğrayan eski fotoğrafları yenilemeyi başardı.

Microsoft Research Asia’dan Ziyu Wan ve Bo Zhang’ın önderliğindeki bir ekip, yırtılmaya yüz tutmuş eski fotoğrafları dahi yepyeni hale getiren bir Yapay Zeka (AI) algoritması geliştirdi.

Varyasyonel Otomatik Kodlayıcı’yı (Variational Autoencoder - VAE) temel alan algoritma, sentetik olarak eşlenmiş verilerle birlikte deforme olan eski fotoğrafları yeniden yapılandırıyor.

Çizikler, toz lekeleri, bulanıklık, solukluk dahil bir fotoğrafta bulunan neredeyse tüm yapısal kusurları tespit edebilen yapay zeka algoritması, görsel kalite açısından en gelişmiş yöntemlerden yüzde 64.86 oranında daha iyi performans göstermeyi başardı.

Zamana karşı yenik düşen fotoğraflara muazzam bir restorasyon uygulayan sistem, yetenekleriyle göz dolduruyor.

Farklı dönemlere ait eski fotoğrafları kurtarmak için etkili bir restorasyon yöntemi sunan Microsoft araştırmacıları nostalji tutkunu insanlara yeni ve zahmetsiz bir restorasyon imkanı sunuyor.

Ne yazık ki Microsoft, teknolojiyi deneyimlememizi sağlayacak bir demo yayınlamadı ancak ABD’li şirket, algoritmaya olan ilgiyi göz önüne alarak yakın zamanda bu yönde bir adım atabilir. (Kaynak: Webtekno)

29.06.2020 (Haber Merkezi)