TED’den küresel eğitim raporu

TED’den küresel eğitim raporu

 

Salgın hastalık nedeniyle 193 ülkede okullar kapandı, 1 milyar 724 milyonu aşkın öğrenci etkilendi.

Türk Eğitim Derneği'nin (TED) düşünce kuruluşu TEDMEM, Covid-19 sürecinde öğretim, öğretmenler, öğrenciler ve sınavlara ilişkin verilerin yer aldığı "Corona Günlerinde Eğitim Analizi" raporu hazırladı.

Raporda, küresel bir krizin ortasına düşen dünyanın, sağlığını korumaya çalışırken, eğitim-öğretim hayatının devamlılığına ilişkin de yeni bir süreçten geçtiğine işaret edilerek, şöyle denildi:

"Nisan ayı başında okul öncesi eğitimden yükseköğretime kadar tüm okulları kapatan ülke sayısı 193. Toplamda okulların kapatılmasından etkilenen öğrenci sayısı 1 milyar 724 milyonu aştı

Raporda, okulları kapatan bazı ülkelerin uzaktan öğrenme araçlarıyla eğitime devam kararı aldığı hatırlatılarak, "Bu süreçte eğitim sistemleri de bir sınavdan geçiyor. Bu süreçte özellikle öğretmenlerin desteklenmesi gerekiyor" ifadesine yer verildi.

UZAKTAN EĞİTİM ACİL DURUM

Okulların kapatılmasının bir acil durum tedbiri olduğuna işaret edilen raporda, "Şu anda uzaktan eğitim adına yapılanlar, öğrenmenin bütünüyle kesintiye uğramaması için acil durum müdahaleleridir. Bu yönüyle hiç kimse şu anda gerçekleştirilen uzaktan öğretme-öğrenme faaliyetlerinden bütüncül bir uzaktan eğitim niteliği beklememelidir" değerlendirmesi yapıldı.

TÜRKİYE BÖLÜMÜ

Türkiye'nin nüfusunun yaklaşık 83 milyon, toplam öğrenci sayısının da yaklaşık 25 milyon 650 bin olduğuna işaret edilen raporda şu bilgilere yer verildi:

"Ortaokul ve lise seviyelerinde yaklaşık 1 milyon 579 bin öğrenciye açık öğretim, üniversite seviyesinde ise yaklaşık 3 milyon 963 bin öğrenciye uzaktan eğitim veya açık öğretim verme tecrübesine sahibiz. Bu tecrübeye rağmen, Türkiye'de nüfusun yaklaşık 3,2'de biri öğrenci ve bu ölçekte bir nüfusa uzaktan eğitim vermek ilk defa karşılaştığımız bir sorun."

Raporda, uzaktan öğrenme süreçlerinin okullar açıldıktan sonra da yüz yüze öğrenme ile birlikte nasıl etkili bir şekilde kullanabileceği konusunun yeniden tasarlanması gerektiğine işaret edilerek, şöyle denildi:

"Milli Eğitim Bakanlığının okulların kapalı olduğu dönemin uzaktan ve yüz yüze eğitim yoluyla telafisine ilişkin belirsizlikleri giderecek kararları alması gerekmektedir. Belirsizlik, öğrenciler ve ebeveynlerde daha çok strese neden olabilir.”

TRAVMA İÇİN EYLEM PLANI

TEDMEM'in raporunda, okulların kapalı olduğu dönemde öğrencilerin uzun süre evden dışarı çıkamaması ve sosyal izolasyona tabi tutulmalarının, farklı yaş gruplarında değişkenlik gösteren travma etkisi oluşturabileceği uyarısı yapıldı.

Öğrencilerin stresle baş etmesi için hem okulların kapalı olduğu dönemde hem de okullar açıldığında bir destek eylem planının oluşturulması ve uygulanması gerektiğine işaret edildi.

Raporda, küçük yaştaki öğrencilerin, henüz bağımsız çalışma ve öğrenme becerileri yeterince gelişmemiş, engelli ve öğrenme güçlüğü olan öğrencilerin bu süreçte öğrenme açığının artmasının beklendiği ve öğrenmede salgın öncesi var olan eşitsizliklerin okulların kapandığı süre içinde katlanarak artabileceği uyarısı yapıldı.

Raporda, "İnternet erişimi olmayan, evde yeterli destek alamayan öğrenciler daha çok geride kalacaktır. Bu öğrenme açığının kalıcı olarak bir yoksunluğa dönüşmemesi için okullar açıldığında öğrenme açığını kapatacak bir eylem planına ihtiyaç var" denildi.

ÖĞRETMENLERE İŞ GÜVENCESİ

Okul yönetimlerinin, okulların kapalı olduğu dönemde öğretmenlerle iletişiminin sürekliliğini ve aynı zamanda öğretmenler arasında iletişim ve etkileşimi sağlayacak platformlar oluşturabileceğine işaret edilen raporda, özel öğretim kurumları açısından bu süreçte öğretmenlerin iş güvencesinin ve özlük haklarının korunmasının büyük önem taşıdığı vurgulandı.

UZAKTAN EĞİTİM ÖNERİLERİ

Raporda, uzaktan eğitime ilişkin öğretmenlere şu öneriler sıralandı:

"Yeni araçlar kullanmak için acele etmeyin. Var olan öğretim materyallerini, ders kitaplarını ve çevrimiçi platformları kullanmaya gayret edin. Uzaktan yapacağınız görüşmelerde öğrenci sayısını düşük tutun. Katılımcı sayısını düşük tutmak görüşmelerin daha etkili olmasını sağlayacaktır. Haftada en az bir kez her bir öğrencinizle görüşmeye çalışın. Hiç erişemediğiniz öğrencileriniz olabilir. Okullar açıldığında onlarla birlikte yapmanız gereken çalışmaları şimdiden tasarlamaya başlayın. Öğrenciler arası iş birliğini sağlayın. Çevrimiçi platformları kullanarak grup ödevleriyle öğrencilerin de birlikte çalışması sağlayın. Meslektaşlarınızla iletişimde olun. Ebeveynleri sürece dahil etmeye çalışın. Evinde teknolojik araçları olmayan, uzaktan eğitim sürecine aktif olarak katılmayan öğrencilerinizi mümkünse mevcut basılı materyallerle ve alternatif yöntemlerle sürece dahil etmeye çalışın."

Rapora göre Türkiye uzaktan eğitim sürecini iki temel yolla yürütüyor. Altyapısı daha önceden oluşturulmuş, bu süreçte de içeriklerin güncellendiği ve yeni içeriklerin eklendiği ulusal uzaktan eğitim platformu olan Eğitim Bilişim Ağı (EBA), sınıf seviyelerine göre ayarlanan program doğrultusunda video derslerin yayımlandığı TRT EBA kanalları. TRT-EBA TV üzerinden yürütülecek dersler için eğitim kademelerine göre kanallar belirlendi, ilgili kanalda sınıf seviyelerine göre program yapıldı.

30.04.2020 (Haber Merkezi)