Bakan: Kampüse seyrek gidilecek!

Bakan: Kampüse seyrek gidilecek!

 

Sağlık Bakanı Koca, “Muhtemelen önümüzdeki eğitim yılında teknolojik imkânların daha fazla kullanıldığı ve üniversite kampüsüne daha seyrek gittiğiniz bir üniversite hayatıyla karşılaşacaksınız” dedi.

Fahrettin Koca, İbn Haldun, İstanbul Teknik ile Sağlık Bilimleri üniversitelerinin iş birliğinde online düzenlenen üniversite tercih etkinliği TercihFest'in kapanışında gençlere seslendi.

Böyle bir dönemde üniversiteye adım atmada öğrencilere destek olmak amacıyla düzenlenen TercihFest'in alanında tek, müstesna, güzel bir organizasyon olduğunu söyleyen Koca, şöyle konuştu:

"Türkiye, dünya zor bir dönemden geçiyor. Hayatınıza yön verecek en önemli kararları bu zor dönemde almak durumundasınız. 2020 adeta tüm dünyanın tek bir hedefe kitlendiği, bütün insanlığın ortak bir düşmana karşı savaş verdiği bir yıl. Kovid-19 pandemisi, 'uzay çağı, bilgi çağı, bilişim çağı' ne derseniz deyin insanlık olarak kendimizi güçlü zannettiğimiz böylesine bir dönemde, küçük bir RNA parçacığı karşısında ne kadar savunmasız kalabildiğimizi bize gösterdi.”

Tek başına sağlık çalışanlarının üstesinden gelemeyeceği bir sorunla karşı karşıya olunduğunu vurgulayan Koca, “Böylesine kapsamlı bir mücadele, evde, sokakta, taşıtta, okulda, çarşıda, sinemada, eğlence yerinde, spor sahasında, camide... Hayatın her noktasında yapılmak zorunda” dedi.

TERCİH İÇİN ÖNERİ

Sağlık Bakanı, “Severek, benimsenerek yapılan her işin, kişiyi hayatta başarıya götürme potansiyeli var. Hangi bölümü seçerseniz seçin, çağımızın yetkinlik çağı olduğunu unutmayın” dedi ve ekledi:

“Üniversiteye başlayıp mesleki eğitimlerinizi alırken yetkinliklerinizi de geliştirmeyi ihmal etmeyin. Belki aynı bölümü seçenler aynı eğitimi alacak, ama yetkinlikleriniz fark yaratacaktır. Üniversite eğitimi, hayat düzlüğüne varmadan önce aşılacak son tepe gibi. Üniversiteler sadece birer eğitim kurumu değil, mesleki birikim, sosyal çevre, toplumsal duyarlılık ve gelecek tasarımı dahil, insanı her yönüyle kucaklayan bilgi ve kültür merkezleridir.”

KORONAVİRÜS RİSKİ

Covid-19 hastalığının risk olmaya devam ettiğini belirten bakan Koca, “Sizlerin üniversite sıralarını tanıyacağınız önümüzdeki eğitim yılında da devam edecek gibi görünüyor. Üniversitelerimiz her duruma hazır olmak için alternatif eğitim modelleri üzerinde çalışıyor” dedi. Koca, sözlerine şu ifadeleri de ekledi:

“Bu yüzden, muhtemelen önümüzdeki eğitim yılında teknolojik imkânların daha fazla kullanıldığı ve üniversite kampüsüne daha seyrek gittiğiniz bir üniversite hayatıyla karşılaşacaksınız. Bunun uzun sürmeyeceğini umuyorum. Tedbirlere sıkı sıkıya uyarsak, tehdit ortadan kalkacak. Bu konuda siz gençlerin daha duyarlı olmasını arzu ediyorum."

11.08.2020 (Haber Merkezi)