Eğitimde 21 gün ayrıntısı

Eğitimde 21 gün ayrıntısı

 

Uğur Okulları PDR ve AR-GE'den Sorumlu Genel Müdür Yardımcısı Barış Sezgin, uzaktan eğitime alışma konusunda, davranışların 21 günde alışkanlığa dönüştüğünü belirtti.

Uğur Okulları’ndan yapılan açıklamada sözlerine yer verilen Sezgin, ebeveynler ve çocukların mutlaka aralarına belli sınırlar koyması gerektiğine dikkat çekti.

Sezgin, evin özel yaşam merkezi, okul ya da iş yerinin ise kamusal yaşam merkezi olduğunu belirterek, şöyle dedi:

“Mart ayından bu yana içinde bulunduğumuz süreçte iki yaşam merkezi aynı ortama taşındı. Bu nedenle okuldaki kurallar evde de olmalı. Kurallar mutlaka çocukla birlikte belirlenmeli, bu ortaklık çocuğun kuralları içselleştirmesine yardımcı olur. İkincisi ebeveynler kural koyma noktasına tutarlı olmalı ve kuralların uygulanması konusunda süreklilik sağlanmalı. Pazartesi uygulanan bir kural cuma günü bozulmamalı.”

Barış Sezgin, bir insanı motive eden en önemli unsurun hedef göstermek olduğuna işaret ederek, “Hedef yoksa motivasyon yoktur. Ancak çocukları en çok, kısa süreli hedefler harekete geçirir. Örnek verecek olursak; matematikten 25 puan alan bir çocuğa 60 hedefi koymak korkutur ama 35 hedeflendiğinde iş kolaylaşır. Çünkü çocuk hedefe ulaştıkça içsel motivasyonu artar” dedi.

Davranışların 21 günde alışkanlığa dönüştüğünü belirten Barış Sezgin, “Hayatın tüm süreçlerinde olduğu gibi uzaktan eğitimde de başarılı olmak isteyen bir çocuk, bunu eyleme geçirmeli daha çok çalışmalı. Bu ilk etapta hiç kolay olmasa da 21 günün sonunda alışkanlığa dönüşeceği için çocuğa kolay gelecektir” değerlendirmesinde bulundu.

1.09.2020 (Haber Merkezi)