Eğitimde kritik 21 gün

Eğitimde kritik 21 gün

 

2020-2021 Eğitim-Öğretim Yılı pazartesi günü uzaktan eğimle başlıyor. Yüzyüze eğitime ise koronavirüs salgınının seyrine göre 21 Eylül'de geçilmesi planlanıyor.

18 milyonu aşkın öğrenci 31 Ağustos-21 Eylül arasında EBA TV ve internet üzerinden uzaktan eğitim alacak.

Online eğitime odaklanabilmek için en önemli kriterin öğrencinin kendi öz disiplinini sağlamak olduğunu söyleyen uzmanlar davranışların 21 günde alışkanlığa dönüştüğü uyarısını yaparak, "Çocuğunuza gününü planlaması, değerlendirmesi ve hedef koyması konusunda destek olun" önerisinde bulundu.

Uğur Okulları PDR ve AR-GE'den Sorumlu Genel Müdür Yardımcısı Barış Sezgin, online eğitim dönemi boyunca çocukların derslerine nasıl daha konsantre olabileceğini şöyle sıraladı:

* Ebeveynler küçük yaş gruplarında motivasyonu sağlamak konusunda problemler yaşadı. Yeni dönemde, çocukların online eğitim konusunda motivasyonunu yüksek tutmak adına ebeveynlere büyük görev düşüyor. Ebeveynler ve çocuklar mutlaka aralarına belli sınırlar koyması gerekir. Okuldaki kurallar evde de olmalı. Kurallar mutlaka çocukla birlikte belirlenmeli, bu ortaklık çocuğun kuralları içselleştirmesine yardımcı olur. İkincisi ebeveynler kural koyma noktasına tutarlı olmalı ve kuralların uygulanması konusunda süreklilik sağlanmalı.

* Çocuğun bir gününü planlayıp, o günü yaşayıp, günün sonunda değerlendirmesine ve ertesi gün için kendisine hedef koymasına, kendi sorumluluklarını yerine getirmesine, bununla ilgili kendine motivasyon oluşturmasına öz düzenleme denir. Küçük yaş gruplarında aileler bu desteği sağlarsa hem çocuğa sorumluluk vermiş olur hem de hedef göstermiş olur. Bir insanı motive eden en önemli unsur hedef göstermektir. Hedef yoksa motivasyon yoktur.

* Çocuklar en çok, kısa süreli hedefler harekete geçirir. Örnek verecek olursak; matematikten 25 puan alan bir çocuğa 60 hedefi koymak korkutur ama 35 hedeflendiğinde iş kolaylaşır. Çünkü çocuk hedefe ulaştıkça içsel motivasyonu artar.

ORTAM SADE OLMALI

* Uzaktan eğitimde başarılı olmak isteyen bir çocuk bunu eyleme geçirmeli, daha çok çalışmalı. Bu ilk etapta hiç kolay olmasa da 21 günün sonunda alışkanlığa dönüşeceği için çocuğa kolay gelecektir.

* Ailelerin çocuğa destek olmak adına dikkat çeldiricileri de çalışma ortamından uzak tutması gerekiyor. Ortam ne kadar sade olursa ders o kadar verimli geçer. (Kaynak: SABAH/Ceyda Karaaslan)

29.08.2020 (Haber Merkezi)