KDV VE İNDİRİM - 5 dernekten ortak açıklama

KDV VE İNDİRİM - 5 dernekten ortak açıklama

 

Özel okul dernekleri, velilere KDV oranının iadesi ile indirimler konusunda hassasiyet gösterilmesi çağrısında bulundu.

TÖZOK Başkanı Nurullah Dal, ÖZDEBİR Başkanı Naci Atalay, ÖZDER Başkanı Ahmet Akça, ÖZKURBİR Başkanı Hami Koç ve TÖDER Başkanı İbrahim Taşel ortak bir yazılı açıklama yaptı.

Cumhurbaşkanlığı’nın 30 Ağustos 2020 tarihli kararnamesi ile özel öğretim kurumlarının eğitim ücretlerindeki KDV oranının %8’den %1’e düşürüldüğü hatırlatılan açıklamada, şu ifadeler yer alıyor:

“Özel Öğretim Dernekleri olarak değerli velilerimize destek olmak adına uzun zamandır talep ettiğimiz KDV indiriminin gerçekleşmesini sağlayan başta Sn. Cumhurbaşkanımız olmak üzere, Sn. Hazine ve Maliye Bakanımıza ve Sn. Milli Eğitim Bakanımıza şükranlarımızı arz ediyoruz.

Şu ana kadar birçok kurumumuz söz konusu kararnameyi müteakip KDV indirimini ücretlere aynen yansıtacağını duyurmuştur. Ayrıca kurumlarımız Özel Öğretim Derneklerimizin talebi doğrultusunda daha önceki uzaktan eğitim dönemi yemek ve servis ücretlerini iade etmiş, kurumların bir kısmı da bundan sonraki olası uzaktan eğitim dönemlerinde yapacağı ek indirimleri belirlemiştir. 

Bütün eğitim öğretim kurumlarımızın KDV indirimi başta olmak üzere söz konusu iade ve indirimlerle ilgili yükümlülükleri aynı hassasiyette yerine getirmelerini bekliyor, konunun yakın takipçisi olacağımızı kamuoyuna duyururuz.  Yeni eğitim öğretim yılında öğrencilerimize, velilerimize ve öğretmenlerimize sağlık ve başarı diliyoruz.”

 

2.09.2020 (Haber Merkezi)