YENİ İDDİA - Ankara’da günlük 5 bin vaka

YENİ İDDİA - Ankara’da günlük 5 bin vaka

 

Ankara Tabip Odası'na (ATO)  göre, Ankara'da 799 sağlık çalışanı Covid-19'a yakalandı, kentteki doğrulanmış vaka sayısı da günlük 5 bin civarına ulaştı.

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca'nın, son dönemde vaka artışlarının ikiye katlandığını açıklaması üzerine, salgın konusunda dikkatler Ankara'ya çevrildi.

Kentteki durumu BBC Türkçe'ye değerlendiren Ankara Tabip Odası Genel Sekreteri Muharrem Baytemur ile Ankara Diş Hekimleri Odası Başkanı Serhat Özsoy, gelişmelerin endişe verici boyutta olduğunu söyledi.

Başkentteki vaka sayılarının her gün biraz daha arttığını vurgulayan Baytemur'a göre, günlük vaka sayıları günlük 5 bin civarında.

ATO, bu rakamları, koronavirüs testi pozitif çıkan hastaları kontrol eden filyasyon ekiplerine dayandırıyor.

ATO Genel Sekreteri Baytemur, Ankara'daki 9 ayrı bölgede günlük ortalama vaka sayısının 500 - 600 civarında olduğunu belirterek, Pazartesi günü sadece Keçiören'de 906 kişinin koronavirüs testinin pozitif çıktığını belirtti.

‘ARTIŞIN NEDENİ HATALAR’

Ankara Diş Hekimleri Odası Başkanı Serhat Özsoy da, yapılan hatalar nedeniyle salgının kontrolden çıktığını savundu.

Ankara'da günlük vaka sayıları 3 bin 500 civarındayken, ülke çapında bin 500 vaka açıklandığını söyleyen Özsoy'a göre, bu nedenle halk, salgının boyutlarını yeterince ciddiye almıyor.

Ankara Tabip Odası verilerine göre, kentte Covid - 19 tanısı konan sağlık çalışanlarının sayısı 799'a yükseldi. Çeşitli alanlardan toplam 232 hekimin koronavirüs testleri pozitif çıktı. Hemşire ve ebeler, 118 vaka ile ikinci, temizlik işçileri de 99 vaka ile üçüncü sırada.

7 eczacı ile 5 dişhekiminin de testlerinin pozitif çıktığı bildirildi.

12.09.2020 (Haber Merkezi)