YKS - Gelecek için 37 kriter

YKS - Gelecek için 37 kriter

 

Bahçeşehir Koleji PDR Koordinatörü Sibel Durak, YKS sınav ve sonuçlarını değerlendirerek adayların tercihlerin yaparken ve üniversite seçerken dikkat etmeleri gereken 37 noktaya dikkat çekti.

Sibel Durak, öğrencilerin sonuçlarını geçen senenin verileri ile kıyaslayarak değerlendirmeye başladığını belirtti.

Durak, yüksek netler çıkarıp iyi bir sıralama geleceğini tahmin eden bazı öğrencilerin tersi bir durumla karşılaştığını ifade etti.

Bahçeşehir Koleji PDR Koordinatörü, YKS sınav sonuçlarını şöyle değerlendirdi: 

“Sayısal ve Eşit Ağırlık Puan türlerinden hazırlanan öğrencilerin hayal kırıklığı yaşamasının sebebi de bu puan yığılmaları nedeniyle geçen seneye göre beklediklerinin gerisinde bir sıralama ile karşılaşmalarıdır. Puanlardaki yığılmaları 2019 ile kıyasladığımızda benzer bir tablo görülmektedir. Örneğin 430 ve üzerinde puan alan toplam öğrenci sayısı 2019’da Sayısal Puanda 42.984 iken bu yıl 72.022’ye çıkmıştır. Yani 430-550 sayısal puan aralığındaki öğrenci sayısında neredeyse 30 bin kişilik bir artış olmuştur.

Aynı şekilde 430 ve üzerinde puan alan toplam öğrenci sayısı 2019’da Eşit Ağırlık puanında 7.787 iken bu yıl 12.290 öğrenciye yükselmiştir. Yani 430-550 eşit ağırlık puan aralığındaki öğrenci sayısında 4.500 kişilik bir artış olmuştur. Tercihler mutlaka bu veriler dikkate alınarak yapılmalıdır.”

NELERE DİKKAT EDİLMELİ?

Sibel Durak’ın, tercih yapılırken nelere dikkat edilmesiyle ilgili önerileri şöyle:

* Öğrencilerin tercihlerini yaparken puanı değil; Y-TYT, Y-SAY, Y-SÖZ, Y-EA veya Y-DİL başarı sıralamalarını dikkate alması gerekir.

* YÖK-Atlas’taki ve kılavuzdaki veriler dikkatle incelenmeli ve tercih edilmesi düşünülen programların kontenjanlarındaki değişimler dikkate alınmalıdır.

* “Tercih Listesi” demek, bölümlerin puanlarına göre yüksekten düşüğe sıralandığı liste demek değildir. Tercih Listesi demek ‘istek listesi’ demektir. Yani adayın girmeyi en çok istediği üniversite ve/veya bölümden, girmeyi daha az istediği bölüme doğru sıralanan listedir. Dolayısıyla puanı daha düşük fakat daha çok istenen bir bölüm, puanı daha yüksek ama daha az istenen bir bölümün üstüne yazılabilir.

* Aday tercihleri arasında kazandığı takdirde kayıt olmak istemediği üniversite ve bölümlere kesinlikle yer vermemelidir. Çünkü bir sonraki yıl sınava girildiği takdirde, diploma notu katkısı yarıya düşecektir. Bu da 15-30 puan arasında bir kayıp anlamına gelir.

* Tercihler yapılırken uzman görüşü ve desteği alınması son derece önemlidir. Bu konuda sizi tanıyan rehber öğretmenler ve alanında profesyonel kariyer ve tercih danışmanları yardımcı olabilir.

* Adayların kendilerine şu soruları sorup verecekleri cevaplar doğrultusunda hareket etmeleri önemlidir.

* Gelecekte Ne Yapmak İstiyorum? Sahip Olduğum Özellikler Neler? İlgilerim, bilgilerim, yeteneklerim, yapabildiklerim ve yapamadıklarım neler? Bugüne kadar hangi alanlarda başarılı oldum/olamadım? Neler yapmaktan keyif alıyorum ya da hoşlanmıyorum?

* Ne hayal ediyorum? Hedeflerim neler? Geleceğe ilişkin planım nedir? Bununla birlikte yaşama dair neyi başarmak istiyorum? Tutkularım neler? Sahip olduğum değerlerin farkında mıyım?

* İş Yaşamı, Piyasanın Beklenti ve Gerçekleri Neler? Gelecekte piyasanın ihtiyaç duyacağı insan gücünün niteliklerini biliyor muyum?

ÜNİVERSİTE SEÇİMİ

Bir üniversiteyi araştırırken dikkat edilmesi gereken noktalar ise şöyle:

* Fiziksel, sosyal, ulaşım imkânları,

* Bursluluk, barınma vb. imkânları,

* Yatay Geçiş, Çift Ana Dal ve Yan Dal olanakları,

* Öğrenci başına yapılan yatırım,

* Öğrencilerinin kendi üniversiteleri ile ilgili görüşleri,

* Akademik kadrosu,

* Yurtdışı bağlantıları (Erasmus & Echange vb.)

* Mezunlarının işe yerleşme oranı,

* Kulüp çeşitliliği ve aktiviteleri…

* Yükseköğretim Programlarını araştırırken dikkat edilecek noktaları da şöyle sıraladı:

* Kontenjan sayıları

* İşle ilgili istihdam oranları

* Bölümün, işin geleceği

* Gerektirdiği nitelikler

* Kazancı

* Çalışma koşulları

* Geleceği vb.

30.07.2020 (Haber Merkezi)