TOBB ETÜ’de tarihi tören

TOBB ETÜ’de tarihi tören

 

TOBB Ekonomi ve Teknoloji Üniversitesi (TOBB ETÜ) Hukuk Fakültesi Diploma Töreni, Demokrasi ve Özgürlükler Adası'nda düzenlendi.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, törende yaptığı konuşmada sözlerine, bugün mezuniyet sevinci yaşayan tüm öğrencileri tebrik ederek başladı.

Erdoğan, mezuniyet töreninin 12 Eylül Darbesi'nin 40'ıncı yılında Demokrasi ve Özgürlükler Adası'nda düzenlenmesinin de ayrıca anlamlı olduğunu ifade etti.

Cumhurbaşkanı, 2023 hedeflerini hayata geçirmeye odaklandıklarını, 2053 ve 2071 Türkiye’sini de gençlerin inşa edeceğini söyledi.

Erdoğan, "Rabbim ülkemizi ve milletimizi her türlü darbeden, vesayetten, kardeşi kardeşe kırdıran provokasyonlardan korusun” dedi.

Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği (TOBB) Başkanı ve TOBB ETÜ Mütevelli Heyet Başkanı Rifat Hisarcıklıoğlu, “TOBB ETÜ, camiamızın gurur duyduğu en önemli eseridir” dedi ve ekledi:

“Bugün TOBB ETÜ, dünyaya fikir ve teknoloji ihraç eden bir üniversite haline geldi. Uluslararası endekslere göre dünyanın en iyi genç üniversiteleri arasındayız. Bilimsel araştırma programlarımız hızla gelişiyor. Yüksek lisans, doktora öğrencisi ve öğretim üyesi sayımız devamlı artıyor. Kuluçka merkezimiz Garaj’da Microsoft’la yarışan, Nokia’ya teknoloji ihraç eden firmalarımız bulunuyor.”

Mezunlara da seslenen Hisarcıklıoğlu, “Artık birer TOBB ETÜ mezunusunuz! Adaletli olup, vicdanınızın sesini dinleyin. Sizlerin, bu ülkenin yarınlarına hizmet edecek birer hukukçu olacağınızdan hiç şüphem yok. Güçlünün haklı olması değil, haklının güçlü olması için çalışın. Sizlere güveniyoruz. Sizlerle gurur duyuyoruz. Ülkemiz adına sizden çok şey bekliyoruz” dedi.

TOBB ETÜ Rektörü Prof. Dr. Yusuf Sarınay da, TOBB ETÜ’nün demokrasi ve hukukun üstünlüğünü savunacak, adaletli karar verecek nitelikli hukukçular yetiştirmek amacıyla hukuk fakültesini açtığını belirtti.

Daha sonra mezunlara diplomaları başta Cumhurbaşkanı Erdoğan olmak üzere, törene katılan protokole mensup isimler tarafından verildi.

12.09.2020 (Haber Merkezi)